KBPC15005W
Mfr.Part #
KBPC15005W
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
4-Square, KBPC-W
Description
BRIDGE RECT 1P 50V 15A KBPC-W
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Package / Case :
4-Square, KBPC-W
Supplier Device Package :
KBPC-W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 50V
Mount :
Through Hole
Voltage - Peak Reverse (Max) :
50V
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 7.5A
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
KBPC15005W
GeneSiC Semiconductor KBPC15005W
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 5μA @ 50V 1.1V @ 7.5A 4-Square, KBPC-W Bulk
KBPC15005W Overview
KBPC15005W Features
4-Square, KBPC-W package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
KBPC15005W Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
KBPC15005W applications of bridge rectifiers.
  • Controlled avalanche characteristics
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A