KBP-11DG-48
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KBP-11DG-48
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Weight :
306.004753g
Contact Rating (Current) :
10A
Length :
61.1mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage (DC) :
48V
Mount :
Socket
Factory Lead Time :
26 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Throw Configuration :
DPDT
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Min Operating Temperature :
-45°C
Coil Current :
56.5mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Termination :
PLUG
ELV :
Non-Compliant
Width :
45.1866mm
Height :
90.3986mm
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
KBP
Operating Temperature :
-45°C~85°C
Published :
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Max Voltage Rating (AC) :
120V
Packaging :
Bulk
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
11
Switching Voltage :
120VAC -Max
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Must Operate Voltage :
36VDC
Coil Power :
2.71W
Contact Voltage Rating (AC) :
120V
Coil Resistance :
850Ohms