KAP-14AG-120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KAP-14AG-120
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Current Rating :
10(A)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Number of Terminals :
11
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Features :
Insulation - Class B
Mounting Type :
Socketable
REACH SVHC :
Unknown
Physical Dimension :
38.89mm x 36.5mm x 57.94mm
Relay Action :
LATCHED
HTS Code :
Base Product Number :
KAP-14AG
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Operating Temp Range :
-45C to 70C
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Coil Voltage :
120VAC
RoHS :
Compliant
Coil Operate Voltage(AC) :
102 V
Body Breadth :
36.5 mm
Coil Insulation :
Class B
Rad Hardened :
No
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Operate Time :
15(ms)
Voltage Rating (VAC) :
240(V)
Package / Case :
Dust Cover
Must Operate Voltage :
102 VAC
Min Operating Temperature :
-45 °C
Product Depth (mm) :
35.71(mm)
Number of Pins :
11
Series :
KAP
Coil Voltage (AC) :
120 V
Termination :
PLUG
Coil Resistance :
2250(ohm)
Coil Suppression Diode :
No
Body Height :
57.94 mm
Relay Construction :
Non-Latching
Coil Voltage AC :
120
Voltage Rating (AC) :
240 V
Weight :
85 g
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Sealing :
PLASTIC SEALED
Max Operating Temperature :
70 °C
Contact Form :
3 Form C
Pick-up Voltage (Max) :
102VAC
Termination Style :
11-Pin Circular Plug
Package :
Bulk
Contact Arrangement :
3PDT
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1500 Vrms
Product Length (mm) :
Coil Current :
17.5(mA)
Relay Function :
3PDT
Switching Voltage :
240VAC - Max
Throw Configuration :
Max Current Rating :
10 A
Factory Lead Time :
14 Weeks, 2 Days
Mounting Style :
Socket
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
LED Indicator :
ECCN Code :
EAR99
Relay Form :
3 Form C
Coil Power :
2.1 VA
Contact Rating (Current) :
10A
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Pin Count :
Max Voltage Rating (AC) :
240 V
Body Length or Diameter :
38.89 mm
Insulation Resistance :
Must Release Voltage :
Product Status :
Active
Turn Off Voltage (Min) :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Seal :
Unsealed
Coil Type :
Non-Latching
Product Height (mm) :
50.8(mm)
Depth :
35.71 mm
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
TE Connectivity
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Length :
35.71 mm
Turn On Voltage (Max) :
102 VAC
Mount :
Socket, Socketable
End Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Reference Standard :
CSA; UL
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Current(AC)-Max :
6 A