KA78L12AMTF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KA78L12AMTF
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
FIXED POSITIVE STANDARD REGULATO
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Quiescent Current :
6mA
Height :
1.7mm
Package / Case :
TO-243AA
Length :
4.7mm
Number of Regulators :
1
Base Part Number :
KA78L12
Operating Temperature :
0°C~125°C
Max Power Dissipation :
750mW
Output Voltage Accuracy :
5 %
Accuracy :
5 %
Number of Functions :
1
Terminal Form :
Flat
Output Voltage :
12V
Output Configuration :
Positive
PSRR :
65dB (120Hz)
Power Rating :
750mW
Power Dissipation :
750mW
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
3
Weight :
130.5mg
Output Voltage 1 :
12V
Max Output Current :
100mA
ECCN Code :
EAR99
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
Tape and Reel
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Width :
2.7mm
Voltage Tolerance-Max :
5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
65dB
Terminal Position :
Single
Number of Outputs :
Dropout Voltage :
1.7V
Voltage - Input (Max) :
35V
Mounting Type :
Surface Mount
Dropout Voltage1-Nom :
1.7V
Number of Pins :
3
Min Input Voltage :
14.5V