KA78L12AMTF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KA78L12AMTF
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN FIXED POS STD REG 12V
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Max Output Current :
100mA
Voltage - Input (Max) :
35V
Mounting Type :
Surface Mount
PSRR :
65dB (120Hz)
Height :
1.7mm
Output Voltage 1 :
12V
Output Voltage :
12V
Package / Case :
TO-243AA
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
750mW
Accuracy :
5 %
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
65dB
Width :
2.7mm
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
1
Output Voltage Accuracy :
5 %
Operating Temperature :
0°C~125°C
Number of Terminations :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Dropout Voltage1-Nom :
1.7V
Number of Outputs :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
4.7mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation :
750mW
Weight :
130.5mg
Packing Method :
Tape and Reel
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
3
Terminal Form :
Flat
Voltage Tolerance-Max :
5%
Number of Functions :
Power Rating :
750mW
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage :
1.7V
Quiescent Current :
6mA
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
KA78L12
Min Input Voltage :
14.5V
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Single
Datasheets
KA78L12AMTF
Fairchild Semiconductor KA78L12AMTF
Voltage Regulators - Linear Fairchild Semiconductor KA78L12AMTF Overview
KA78L12AMTF是一款由Fairchild Semiconductor生产的线性电压调节器。其特点是能够提供稳定的12V输出电压,是一款理想的电子元器件。通过其固定输出设计,它可以在电路中有效地维持稳压,从而避免了电压波动对设备性能造成的负面影响。其高精度和低压差特性,使其在各种工业和消费电子应用中都表现出色,为系统提供了稳定可靠的供电解决方案。该产品凭借其小尺寸封装和优秀的电气性能,在市场上获得了广泛认可,成为许多电子设计的首选。
KA78L12AMTF Features