KA378R12CTU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KA378R12CTU
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-4 Full Pack
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Outputs :
1
Output Voltage 1 :
12V
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
2.829g
Dropout Voltage :
500mV
Operating Temperature :
-20°C~80°C
Output Type :
FIXED
Voltage - Input (Max) :
35V
Output Configuration :
Positive
Number of Regulators :
1
Base Part Number :
KA378R12
Quiescent Current :
10mA
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 3A
Mounting Type :
Through Hole
Nominal Output Voltage :
12V
Pbfree Code :
yes
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Dropout Voltage1-Nom :
0.5V
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
Rail
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
15W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
4
Min Input Voltage :
13V
Voltage Tolerance-Max :
2.5%
Package / Case :
TO-220-4 Full Pack
Power Dissipation :
15W
Output Voltage :
12V
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 day ago)
Number of Terminations :
4
Mount :
Through Hole
Number of Functions :
Terminal Position :
Single
Published :
Max Output Current :
3A