K562M15X7RK5UH5
Mfr.Part #
K562M15X7RK5UH5
Description
CAP CER 5600PF 200V X7R RADIAL
Lead Style :
Formed Leads
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Depth :
2.5mm
Terminal Shape :
Wire
Height :
4mm
HTS Code :
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±20%
Lead/Base Style :
Formed Leads
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Thickness :
2.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
5600pF
Temperature Coefficient :
X7R
Through Hole
Diameter :
500μm
Datasheets
K562M15X7RK5UH5
Vishay K562M15X7RK5UH5
Mono-Kap™ K 5600pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial