K560K15C0GF5UL2
Mfr.Part #
K560K15C0GF5UL2
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Lead Pitch :
2.4892mm
Depth :
2.5mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Style :
Straight
Length :
4mm
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
56pF
Dielectric :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packing Method :
Ammo Pack
Mono-Kap™ K
Published :
Datasheets
K560K15C0GF5UL2
Vishay K560K15C0GF5UL2
Mono-Kap™ K 56pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial