K560K15C0GF5UH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K560K15C0GF5UH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
Mono-Kap™ K
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
2.5mm
Published :
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Style :
Formed Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size Code :
Radiation Hardening :
No
Length :
4mm
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
5.0038mm
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
56pF
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead/Base Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Datasheets
K560K15C0GF5UH5
Vishay K560K15C0GF5UH5
Mono-Kap™ K 56pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial