K560K15C0GF5TH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K560K15C0GF5TH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
5.0038mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Multilayer :
yes
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lead Style :
Formed Leads
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead/Base Style :
Formed Leads
Terminal Shape :
Wire
Depth :
2.5mm
JESD-609 Code :
e3
Length :
4mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
Mono-Kap™ K
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
56pF
Tolerance :
±10%
Datasheets
K560K15C0GF5TH5
Vishay K560K15C0GF5TH5
Mono-Kap™ K 56pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial