K560K10C0GF53L2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K560K10C0GF53L2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
56pF
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Series :
Mono-Kap™ K
Package / Case :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
2.5mm
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.4892mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Length :
3.6mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Lead Style :
Straight
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Depth :
2.3mm
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
K560K10C0GF53L2
Vishay K560K10C0GF53L2
Mono-Kap™ K 56pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial