K474Z20Y5VF5UL2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K474Z20Y5VF5UL2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 50V Y5V RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
2.4892mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Length :
5.0038mm
Lead Style :
Straight
Min Operating Temperature :
-30°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric :
Y5V
Termination :
Tolerance :
-20% +80%
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
3.2mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
Y5V F
Series :
Mono-Kap™ K
Height :
5mm
Width :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Lead/Base Style :
Straight
Diameter :
500μm
Mount :
Through Hole
Thickness :
3.2mm
Capacitance :
0.47µF
Datasheets
K474Z20Y5VF5UL2
Vishay K474Z20Y5VF5UL2
Mono-Kap™ K 0.47μF 50V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -30°C~85°C Through Hole Radial