K474Z20Y5VF5UH5
Mfr.Part #
K474Z20Y5VF5UH5
Description
CAP CER 0.47UF 50V Y5V RADIAL
Ceramic Capacitors
Dielectric :
Y5V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
-20% +80%
Published :
Lead Style :
Formed Leads
Thickness :
3.2mm
Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
500μm
Capacitance :
0.47µF
Depth :
3.2mm
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
Y5V
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height :
5mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Datasheets
K474Z20Y5VF5UH5
Vishay K474Z20Y5VF5UH5
Mono-Kap™ K 0.47μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial