K471M15X7RL53H5
Mfr.Part #
K471M15X7RL53H5
Description
CAP CER 470PF 500V X7R RADIAL
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Length :
30mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
470pF
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
500μm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
2.6mm
Formed Leads
JESD-609 Code :
e3
Depth :
2.5mm
Pbfree Code :
Through Hole
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Voltage - Rated DC :
500V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
4mm
HTS Code :
Datasheets
K471M15X7RL53H5
Vishay K471M15X7RL53H5
Mono-Kap™ K 470pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial