K471M15X7RH5UH5
Mfr.Part #
K471M15X7RH5UH5
Description
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Published :
Thickness :
2.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Style :
Formed Leads
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
No
Height :
4mm
Depth :
2.5mm
Diameter :
500μm
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
Size Code :
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
470pF
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Datasheets
K471M15X7RH5UH5
Vishay K471M15X7RH5UH5
Mono-Kap™ K 470pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial