K471K15C0GH5TH5
Mfr.Part #
K471K15C0GH5TH5
Description
CAP CER 470PF 100V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Multilayer :
yes
Depth :
2.5mm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
470pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
5.0038mm
Packing Method :
TR
Dielectric :
C0G
Length :
4mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Formed Leads
Datasheets
K471K15C0GH5TH5
Vishay K471K15C0GH5TH5
Mono-Kap™ K 470pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial