K41F1C-P06LFG0-250S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K41F1C-P06LFG0-250S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP INLINE RECEPTACLE,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination Style :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
Brass
Mounting Feature :
Package :
Bulk
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Number of Contacts :
6 Contact
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Style :
CABLE
Current Rating :
7.5 A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
Primary Material :
Metal
Contact Finish Thickness - Mating :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Number of Positions :
6
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size - Insert :
1
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Gender :
Socket (Female)
Shielding :
Unshielded
Orientation :
1
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Product Status :
Active
Voltage Rating :
333V
Termination :
Solder Cup
Color :
Silver
Brand :
Base Product Number :
K41F1C-P
Shell Size, MIL :
Fastening Type :
Push-Pull
Subcategory :
Circular Connectors
Features :
Backshell, Strain Relief
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Shell Size :
Cable Opening :
0.079" ~ 0.098" (2.00mm ~ 2.50mm)
IP Rating :
IP68
Tradename :
ODU MINI-SNAP
ODU USA
Datasheets
K41F1C-P06LFG0-250S
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
K41F1C-P06LFG0-250S Overview
K41F1C-P06LFG0-250S Features
ODU MINI-SNAP? F series
K41F1C-P06LFG0-250S Applications
There are a lot of ODU
K41F1C-P06LFG0-250S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER