K40F1C-P05LFG0-500S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K40F1C-P05LFG0-500S
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
5
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.177 ~ 0.197 (4.50mm ~ 5.00mm)
Feature :
Backshell, Strain Relief
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Color :
Silver
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
1
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
ODU MINI-SNAP® F
Shell Size - Insert :
0
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
ODU K40F1C-P05LFG0-500S
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 1 Push-Pull
K40F1C-P05LFG0-500S Overview
K40F1C-P05LFG0-500S Features
ODU MINI-SNAP® F series
K40F1C-P05LFG0-500S Applications
There are a lot of ODU
K40F1C-P05LFG0-500S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER