K391M10X7RF5TH5
Mfr.Part #
K391M10X7RF5TH5
Description
CAP CER 390PF 50V X7R RADIAL
Capacitance :
390pF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
Mono-Kap™ K
Height :
3.6mm
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Depth :
2.3mm
EAR99
Published :
Lead Style :
Formed Leads
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
5mm
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±20%
Multilayer :
yes
Diameter :
500μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
5.0038mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
K391M10X7RF5TH5
Vishay K391M10X7RF5TH5
Mono-Kap™ K 390pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial