K390K15C0GK53L2
Mfr.Part #
K390K15C0GK53L2
Description
CAP CER 39PF 200V C0G/NP0 RADIAL
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
2.4892mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Radial
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
2.5mm
Dielectric :
C0G
Lead Style :
Straight
Packaging :
Bulk
CERAMIC CAPACITOR
Length :
4mm
Capacitance :
39pF
Datasheets
K390K15C0GK53L2
Vishay K390K15C0GK53L2
Mono-Kap™ K 39pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial