K390K15C0GK53H5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K390K15C0GK53H5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 200V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
4mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
39pF
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Series :
Mono-Kap™ K
Voltage - Rated :
200V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Style :
Formed Leads
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.5mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Formed Leads
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Datasheets
K390K15C0GK53H5
Vishay K390K15C0GK53H5
Mono-Kap™ K 39pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial