K390K10C0GH5UL2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K390K10C0GH5UL2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
2.3mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Lead Style :
Straight
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
100V
Mounting Type :
Through Hole
Multilayer :
yes
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
Through Hole
Size Code :
Terminal Pitch :
2.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
39pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
Mono-Kap™ K
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.4892mm
Datasheets
K390K10C0GH5UL2
Vishay K390K10C0GH5UL2
Mono-Kap™ K 39pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial