K390J15C0GK53L2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K390J15C0GK53L2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 200V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Dielectric :
C0G
Lead Style :
Straight
Capacitance :
39pF
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
2.4892mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
200V
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Length :
4mm
Mount :
Through Hole
Size Code :
Series :
Mono-Kap™ K
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Depth :
2.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Published :
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
K390J15C0GK53L2
Vishay K390J15C0GK53L2
Mono-Kap™ K 39pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial