K390J15C0GH53H5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K390J15C0GH53H5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Lead/Base Style :
Formed Leads
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Depth :
2.5mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Capacitance :
39pF
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Lead Style :
Formed Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Pitch :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Mono-Kap™ K
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Length :
4mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
K390J15C0GH53H5
Vishay K390J15C0GH53H5
Mono-Kap™ K 39pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial