K33B0C-P22LFG0-8500
Mfr.Part #
K33B0C-P22LFG0-8500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RCEPT, INLINE, STY
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Style :
CABLE
RoHS :
Details
Shell Size - Insert :
3
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull
Brand :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
Material Flammability Rating :
Series :
ODU MINI-SNAP? B
Features :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
22 Contact
Subcategory :
Circular Connectors
Termination :
Solder Cup
Tradename :
ODU MINI-SNAP
IP Rating :
IP68
Shell Size :
3
Orientation :
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Contact Gender :
Socket (Female)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Base Product Number :
K33B0C-P
Current Rating (Amps) :
7.5A
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Voltage Rating :
333V
Contact Finish Thickness - Mating :
Mounting Feature :
Primary Material :
Metal
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
7.5 A
ODU USA
Termination Style :
Solder
Cable Opening :
0.315" ~ 0.335" (8.00mm ~ 8.50mm)
Product Status :
Active
Shell Material :
Brass
Number of Positions :
22
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
K33B0C-P22LFG0-8500
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 22 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
K33B0C-P22LFG0-8500 Overview
K33B0C-P22LFG0-8500 Features
ODU MINI-SNAP? B series
K33B0C-P22LFG0-8500 Applications
There are a lot of ODU
K33B0C-P22LFG0-8500 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER