K30F1C-P03LJG0-1500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K30F1C-P03LJG0-1500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP INLINE RECEPTACLE,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination Style :
Solder
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Contact Gender :
Socket (Female)
Number of Positions :
3
Contact Material :
Brass
Shell Size :
Current Rating :
7.5 A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
IP Rating :
IP68
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Brand :
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
3 Contact
Termination :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Orientation :
1
Mounting Style :
CABLE
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
K30F1C-P
Features :
Backshell
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Cable Opening :
0.039" ~ 0.059" (1.00mm ~ 1.50mm)
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
Package :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
400V
ODU USA
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Subcategory :
Circular Connectors
Product Status :
Active
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Datasheets
K30F1C-P03LJG0-1500
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
K30F1C-P03LJG0-1500 Overview
K30F1C-P03LJG0-1500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
K30F1C-P03LJG0-1500 Applications
There are a lot of ODU
K30F1C-P03LJG0-1500 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER