K273M20X7RK5TH5
Mfr.Part #
K273M20X7RK5TH5
Description
CAP CER 0.027UF 200V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Thickness :
3.2mm
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Capacitance :
0.027μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
200V
Height :
5mm
Lead Style :
Formed Leads
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Diameter :
500μm
Datasheets
K273M20X7RK5TH5
Vishay K273M20X7RK5TH5
Mono-Kap™ K 0.027μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K273M20X7RK5TH5 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 200V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.0038mm.
K273M20X7RK5TH5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V