K273K20X7RL53H5
Mfr.Part #
K273K20X7RL53H5
Description
CAP CER 0.027UF 500V X7R RADIAL
Lead Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
500V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
0.027μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead/Base Style :
Formed Leads
Tolerance :
±10%
Height :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Length :
5.0038mm
Thickness :
3.2mm
Width :
3.2004mm
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Depth :
3.2mm
Diameter :
500μm
Lead Length :
30mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
K273K20X7RL53H5
Vishay K273K20X7RL53H5
Mono-Kap™ K 0.027μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C Through Hole Radial
K273K20X7RL53H5 Overview
This device's program size/dimension is 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
K273K20X7RL53H5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V