K272M15X7RK5UL2
Mfr.Part #
K272M15X7RK5UL2
Description
CAP CER 2700PF 200V X7R RADIAL
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Lead Style :
Straight
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Depth :
2.6mm
Capacitance :
2700pF
Matte Tin (Sn)
Thickness :
2.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Pitch :
2.5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
200V
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Height :
4mm
Width :
2.5mm
Diameter :
500μm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
2
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Datasheets
K272M15X7RK5UL2
Vishay K272M15X7RK5UL2
Mono-Kap™ K 2700pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial