K272M15X7RK53L2
Mfr.Part #
K272M15X7RK53L2
Description
CAP CER 2700PF 200V X7R RADIAL
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Packaging :
Bulk
Depth :
2.5mm
Matte Tin (Sn)
Height :
4mm
Capacitance :
2700pF
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Lead Style :
Straight
Lead Length :
30mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
yes
Published :
Thickness :
2.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Diameter :
500μm
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
K272M15X7RK53L2
Vishay K272M15X7RK53L2
Mono-Kap™ K 2700pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial