K272M10X7RF5TL2
Mfr.Part #
K272M10X7RF5TL2
Description
CAP CER 2700PF 50V X7R RADIAL
Wire
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Depth :
2.3mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Published :
Terminal Pitch :
2.5mm
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Diameter :
500μm
Capacitance :
2700pF
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Style :
Straight
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Height :
3.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
K272M10X7RF5TL2
Vishay K272M10X7RF5TL2
Mono-Kap™ K 2700pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial