K272K20C0GK53H5
Mfr.Part #
K272K20C0GK53H5
Description
CAP CER 2700PF 200V C0G/NP0 RAD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Style :
Formed Leads
Published :
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
2700pF
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Through Hole
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size Code :
Length :
5mm
Voltage - Rated :
200V
Depth :
3.2mm
Terminal Pitch :
5mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
K272K20C0GK53H5
Vishay K272K20C0GK53H5
Mono-Kap™ K 2700pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K272K20C0GK53H5 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.0038mm.
K272K20C0GK53H5 Features
a size/dimension of 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm