K272K15X7RH53L2
Mfr.Part #
K272K15X7RH53L2
Description
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL
Lead Style :
Straight
yes
Width :
2.5mm
Pbfree Code :
yes
Diameter :
500μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
4mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Through Hole
Lead Length :
30mm
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
2700pF
2
Thickness :
2.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Depth :
2.6mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
K272K15X7RH53L2
Vishay K272K15X7RH53L2
Mono-Kap™ K 2700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial