K270J15C0GF5UL2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K270J15C0GF5UL2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
Ammo Pack
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Lead Style :
Straight
Dielectric :
C0G
Terminal Pitch :
2.5mm
Depth :
2.6mm
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
50V
Length :
4mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Published :
Series :
Mono-Kap™ K
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
27pF
Number of Terminations :
2
Width :
2.5mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Datasheets
K270J15C0GF5UL2
Vishay K270J15C0GF5UL2
Mono-Kap™ K 27pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial