K223Z15Y5VE5TH5
Mfr.Part #
K223Z15Y5VE5TH5
Description
CAP CER 0.022UF 25V Y5V RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
0.022µF
Lead Style :
Formed Leads
Published :
Min Operating Temperature :
-30°C
GENERAL PURPOSE
Height :
4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Length :
3.9878mm
Tolerance :
-20% +80%
Lead/Base Style :
Formed Leads
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
Y5V F
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
Mono-Kap™ K
Max Operating Temperature :
85°C
Thickness :
2.6mm
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Width :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
Y5V
Diameter :
500μm
Datasheets
K223Z15Y5VE5TH5
Vishay K223Z15Y5VE5TH5
Mono-Kap™ K 0.022μF 25V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -30°C~85°C Through Hole Radial
K223Z15Y5VE5TH5 Overview
A program's size/dimension is 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -30°C if you want stable operation.Its coefficient is Y5V F and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
K223Z15Y5VE5TH5 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V