K222K20C0GH53H5
Mfr.Part #
K222K20C0GH53H5
Description
CAP CER 2200PF 100V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Terminal Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Length :
5mm
yes
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Lead Style :
Formed Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Depth :
3.2mm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±10%
Capacitance :
2200pF
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
100V
Dielectric :
C0G
Lead/Base Style :
Formed Leads
Datasheets
K222K20C0GH53H5
Vishay K222K20C0GH53H5
Mono-Kap™ K 2200pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial