K222K15X7RF5UK5
Mfr.Part #
K222K15X7RF5UK5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Diameter :
500μm
Lead/Base Style :
Kinked
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
2.5mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Terminal Pitch :
5mm
Capacitance :
2200pF
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Mono-Kap™ K
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Height :
4mm
Thickness :
2.6mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Pitch :
5.0038mm
Size Code :
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
K222K15X7RF5UK5
Vishay K222K15X7RF5UK5
Mono-Kap™ K 2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial