K222K15X7RF5UH5
Mfr.Part #
K222K15X7RF5UH5
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Height :
4mm
Depth :
2.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Lead Style :
Formed Leads
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Mono-Kap™ K
Applications :
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Diameter :
500μm
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
2200pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Pitch :
5.0038mm
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
K222K15X7RF5UH5
Vishay K222K15X7RF5UH5
Mono-Kap™ K 2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial