K222K10X7RF53H5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K222K10X7RF53H5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads
Depth :
2.3mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
2200pF
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
30mm
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
Mono-Kap™ K
Size Code :
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Multilayer :
yes
Height :
3.6mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
500μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
K222K10X7RF53H5
Vishay K222K10X7RF53H5
Mono-Kap™ K 2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial