K21KAC-P03LPH0-600S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K21KAC-P03LPH0-600S
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
1
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.217 ~ 0.236 (5.50mm ~ 6.00mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
A
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Solder Cup
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell, Strain Relief
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
3
Factory Lead Time :
5 Weeks
ODU K21KAC-P03LPH0-600S
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
K21KAC-P03LPH0-600S Overview
K21KAC-P03LPH0-600S Features
ODU MINI-SNAP® K series
K21KAC-P03LPH0-600S Applications
There are a lot of ODU
K21KAC-P03LPH0-600S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER