K21K0C-P06LFG0-200S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K21K0C-P06LFG0-200S
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell, Strain Relief
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.059 ~ 0.079 (1.50mm ~ 2.00mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Factory Lead Time :
5 Weeks
Number of Positions :
6
Orientation :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Size - Insert :
1
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
ODU K21K0C-P06LFG0-200S
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
K21K0C-P06LFG0-200S Overview
K21K0C-P06LFG0-200S Features
ODU MINI-SNAP® K series
K21K0C-P06LFG0-200S Applications
There are a lot of ODU
K21K0C-P06LFG0-200S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER