K20F1C-P07LCC0-400S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K20F1C-P07LCC0-400S
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Cable Opening :
0.138 ~ 0.157 (3.50mm ~ 4.00mm)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Size - Insert :
0
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Shell Material :
Brass
Orientation :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Backshell, Strain Relief
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Number of Positions :
7
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Series :
ODU MINI-SNAP® F
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
ODU K20F1C-P07LCC0-400S
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 1 Push-Pull
K20F1C-P07LCC0-400S Overview
K20F1C-P07LCC0-400S Features
ODU MINI-SNAP® F series
K20F1C-P07LCC0-400S Applications
There are a lot of ODU
K20F1C-P07LCC0-400S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER