K20F1C-P07LCC0-350S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K20F1C-P07LCC0-350S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP INLINE RECEPTACLE,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Base Product Number :
K20F1C-P
Number of Positions :
7
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Primary Material :
Metal
Brand :
Features :
Backshell, Strain Relief
Orientation :
1
Shell Material :
Brass
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Solder Cup
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Size - Insert :
Contact Gender :
Socket (Female)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Contact Finish Thickness - Mating :
Shielding :
Unshielded
Subcategory :
Circular Connectors
ODU USA
Mounting Feature :
Shell Size, MIL :
Cable Opening :
0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Termination Style :
Solder
Current Rating (Amps) :
4A
IP Rating :
IP50
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Current Rating :
4 A
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
Brass
Mounting Style :
CABLE
Voltage Rating :
300V
RoHS :
Details
Number of Contacts :
7 Contact
Datasheets
K20F1C-P07LCC0-350S
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
K20F1C-P07LCC0-350S Overview
K20F1C-P07LCC0-350S Features
ODU MINI-SNAP? F series
K20F1C-P07LCC0-350S Applications
There are a lot of ODU
K20F1C-P07LCC0-350S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER