K20F1C-P07LCC0-300S
Mfr.Part #
K20F1C-P07LCC0-300S
Number of Contacts :
7 Contact
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Cable Opening :
0.098" ~ 0.118" (2.50mm ~ 3.00mm)
Voltage Rating :
300V
Current Rating :
4 A
Silver
RoHS :
Details
Number of Positions :
7
Current Rating (Amps) :
4A
Datasheets
K20F1C-P07LCC0-300S
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
K20F1C-P07LCC0-300S Overview
K20F1C-P07LCC0-300S Features
ODU MINI-SNAP? F series
K20F1C-P07LCC0-300S Applications
There are a lot of ODU
K20F1C-P07LCC0-300S Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER