K20F1C-P04LFG0-500S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K20F1C-P04LFG0-500S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP INLINE RECEPTACLE,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Brand :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size :
Contact Finish Thickness - Mating :
Number of Contacts :
4 Contact
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Termination Style :
Solder
Shielding :
Unshielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Orientation :
1
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size - Insert :
Voltage Rating :
300V
ODU USA
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Feature :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Number of Positions :
4
Base Product Number :
K20F1C-P
IP Rating :
IP50
Package :
Bulk
Contact Gender :
Socket (Female)
Product Status :
Active
Primary Material :
Metal
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Color :
Silver
Subcategory :
Circular Connectors
Features :
Backshell, Strain Relief
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Current Rating :
7.5 A
Mounting Style :
CABLE
Shell Material :
Brass
Datasheets
K20F1C-P04LFG0-500S
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
K20F1C-P04LFG0-500S Overview
K20F1C-P04LFG0-500S Features
ODU MINI-SNAP? F series
K20F1C-P04LFG0-500S Applications
There are a lot of ODU
K20F1C-P04LFG0-500S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER