K202XHT-E15S-NJ30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K202XHT-E15S-NJ30
Manufacturer
Kycon
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS SMD R/A
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Thermoplastic
Packaging :
Tube
Mating Contact Pitch :
0.09 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
Reliability :
COMMERCIAL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Depth :
0.194 inch
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Rated :
30V
Number Of PCB Rows :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
15
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Package / Case :
SMD/SMT
Termination :
Solder
Mounting Option 1 :
LOCKING
Feature :
Board Lock
Reference Standard :
UL
Current Rating (Amps) :
2A
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
15
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Filter Feature :
No
Mating Contact Row Spacing :
0.078 inch
Mounting Option 2 :
JACKSCREW
Connector Style :
D-Sub, High Density
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
Color :
Black
Contact Type :
Signal
IEC Conformance :
Series :
K202XHT
JESD-609 Code :
e4
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
TIN OVER NICKEL
Empty Shell :
Contact Material :
Phosphor Bronze
DIN Conformance :
Number of Rows :
3
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Body Breadth :
0.494 inch
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Datasheets
K202XHT-E15S-NJ30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K202XHT-E15S-NJ30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:SMD/SMT, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, Right Angle, K202XHT-E15S-NJ30 pinout, K202XHT-E15S-NJ30 datasheet PDF, K202XHT-E15S-NJ30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K202XHT-E15S-NJ30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K202XHT-E15S-NJ30 Overview
K202XHT-E15S-NJ30 Features
K202XHT series
K202XHT-E15S-NJ30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K202XHT-E15S-NJ30 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP