K1TAAT0-E010SN-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K1TAAT0-E010SN-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU AMC SERIES T IN-LINE RECEPTA
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Product :
Receptacles
Backshell Material, Plating :
Shell Finish :
TIN NICKEL
Wire Gauge :
26 AWG to 22 AWG
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Product Type :
Standard Circular Connector
Shell Size :
9
Accessory Type :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ODU USA
Color :
Silver
IP Rating :
IP6K8, IP6K9K
Base Product Number :
K1TAAT0-E
Mounting Feature :
Features :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Current Rating :
5 A
Cable Diameter :
3 mm to 7.6 mm
Termination :
Crimp
Diameter :
17.3 mm
Voltage Rating :
50V
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
10
Primary Material :
Metal
Termination Style :
Crimp
Mounting Style :
CABLE
Cable Opening :
0.399" (7.60mm)
Contact Gender :
Socket (Female)
Shell Material :
Aluminum
RoHS :
Details
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Mounting Angle :
Straight
Package :
Bulk
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
9
Length :
30.4 mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Cycles :
500 Cycle
Brand :
Applications :
Product Category :
Standard Circular Connector
Fastening Type :
Push-Pull, Threaded
Shell Plating :
Nickel
Shell Style :
Straight
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Subcategory :
Circular Connectors
Series :
ODU AMC? T
Mating Style :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
5A
ODU K1TAAT0-E010SN-0000
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Tin Nickel A Push-Pull, Threaded
K1TAAT0-E010SN-0000 Overview
K1TAAT0-E010SN-0000 Features
ODU AMC? T series
K1TAAT0-E010SN-0000 Applications
There are a lot of ODU
K1TAAT0-E010SN-0000 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER