K164CIL25MCAZNT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K164CIL25MCAZNT
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC MCU 16BIT ROMLESS 80MQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Type :
ROMless
Speed :
25MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.75V ~ 5.5V
RAM Size :
4K x 8
Number of I/O :
59
Series :
C16xx
Oscillator Type :
External
Package :
Tape and Reel (TR)
Core Size :
16-Bit
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
Data Converters :
A/D 8x10b
Product Status :
Active
Core Processor :
C166
EEPROM Size :
Base Product Number :
K164
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)