K152M15X7RK53H5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K152M15X7RK53H5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 200V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Series :
Mono-Kap™ K
Lead Style :
Formed Leads
Diameter :
500μm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height :
4mm
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Length :
30mm
Voltage - Rated DC :
200V
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Pitch :
5.0038mm
Depth :
2.5mm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Thickness :
2.6mm
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1500pF
Lead/Base Style :
Formed Leads
Datasheets
K152M15X7RK53H5
Vishay K152M15X7RK53H5
Mono-Kap™ K 1500pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial