K152M15X7RH5UL2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K152M15X7RH5UL2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
4mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Depth :
2.6mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Series :
Mono-Kap™ K
Package / Case :
Radial
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Box (TB)
Thickness :
2.6mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Diameter :
500μm
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Style :
Straight
Capacitance :
1500pF
Size Code :
Multilayer :
yes
Width :
2.5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
K152M15X7RH5UL2
Vishay K152M15X7RH5UL2
Mono-Kap™ K 1500pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial